10 październik 2021

Utworzenie korytarza życia to twój obowiązek!

fot. KMP w Legnicy
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest szybkie dotarcie na miejsce służb ratowniczych i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Pomimo obowiązujących przepisów regulujących zachowanie się na drodze i nałożenie na kierujących obowiązku ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, to niejednokrotnie droga znacznie się wydłuża. Okazuje się, że kierowcy znają przepisy ale nie stosują ich w praktyce. Pamiętaj, utworzenie korytarza życia to twój obowiązek!
REKLAMA

Podczas zdarzenia drogowego niezwykle istotne jest szybkie dotarcie na miejsce przez służby ratownicze. Priorytetem nie tylko jest prawidłowe zabezpieczenie miejsca wypadku ale przede wszystkim jak najszybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym. O ile na terenie miasta kierowcy nie mają większego problemu z utworzeniem korytarza życia o tyle na drogach ekspresowych, czy na autostradzie nie potrafią stosować się do obowiązujących przepisów.

Kodeks Prawo o Ruchu Drogowym od 2019 roku nakłada na kierujących obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu jednak nie wszyscy stosują to w praktyce (samo wykroczenie zagrożone jest nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł.). Kara grzywny nie jest jednak tak dotkliwa jak myśl o tym, że swoim zachowaniem mogliśmy przyczynić się do utraty czyjegoś życia lub zdrowia. Służby ratunkowe niejednokrotnie borykały się z utrudnionym dojazdem do miejsca wypadku, co w rezultacie skutkowało udzieleniem znacznie opóźnionej pomocy. W przypadku obrażeń zagrażających życiu liczy się każda sekunda!

Kierowco, jeśli droga, którą jedziesz zaczyna się korkować to zjedź do krawędzi jezdni zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie czekaj aż usłyszysz sygnały dźwiękowe służb ratowniczych. Pamiętaj, aby pozostawiona przestrzeń między pojazdami umożliwiała nie tylko przejazd w jedną stronę, ale umożliwiła również bezpieczną drogę powrotną. Niedopuszczalnym jest zawracanie i wychodzenie z pojazdów.

Warunki atmosferyczne, szczególnie w okresie zimowym nie sprzyjają kierowcom, a co za tym idzie, wzrasta liczba wypadków. Oblodzona i zaśnieżona nawierzchnia utrudnia wykonanie bezpiecznie manewrów w przypadku pojawienia się zagrożenia w ruchu drogowym.

Apelujemy o rozsądek i ostrożną jazdę pamiętając jednocześnie, że szybkie i sprawne utworzenie korytarza życia w przypadku zdarzenia drogowego może ocalić nie jedno istnienie.

asp. Anna Grześków

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2022-01-29 17:00
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-06 18:00
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany