16 maj 2022

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej wygrała praca nawiązująca do wojny w Ukrainie

Po najwyższy laur sięgnął w tym roku uznany polski artysta-złotnik, Andrzej Szadkowski. To jego praca o wymownym tytule „Bolesny dotyk czasu”, nawiązująca do wojny na Ukrainie otrzymała nagrodę srebrnego granulatu w 30 Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej.
REKLAMA
Szadkowski został uhonorowany Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz otrzymał 1 kg srebra. Rok temu, w Muzeum Miedzi podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO miała miejsce wystawa jego prac.

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród  30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”  odbyła się w sobotni wieczór podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Wydarzenie przyciągnęło artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę. Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” złożone z autorytetów w dziedzinie biżuterii artystycznej w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, NastyaIvlieva i Małgorzata Kalińska oceniło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów. Fundatorem srebrnego granulatu, który trafił w ręce artystów jest KGHM Polska Miedź S.A., który Legnicki Festiwal SREBRO wspiera nie po raz pierwszy.

Drugą nagrodę otrzymał Rudolf M. Sheffold z Niemiec, który do Konkursy zgłosił zachwycającą precyzją wykonania broszę zatytułowaną „Wiosna”, wykonaną ze stali nierdzewnej. Artysta również otrzymał srebrny granulat. Trzecią nagrodę – prezydenta Legnicy, jak również srebro, otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska, za broszę „Kolory miłości dotykiem malowane”. Nagroda Galerii Sztuki powędrowała do Petera Machaty ze Słowacji, a Srebrna Ostroga – nagroda specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej wraz z kilogramem srebra – do Zhipeng’a Wanga, który w Legnicy zaprezentował zestaw pierścieni wykonanych z herbaty i kawy.

Ponadto artyści zostali wyróżnieni także nagrodami pozaregulaminowymi od sponsorów i partnerów Festiwalu: Galerii YES z Poznania, Galerii MYDAYBYDAY z Rzymu, Międzynarodowe targi Inhorgenta z Monachium, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Magazyn Lost in Jewellery oraz firmy: Hopea i Usługi Odlewnicze.

Festiwalowe wystawy można oglądać w ośmiu przestrzeniach w sercu Legnicy od 4 maja 2022: w Galerii Sztuki, Galerii Ring, Muzeum Miedzi, Galerii Satyrykon, Holu Starego Ratusza, w Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska) oraz Galerii pod Przepiórczym Koszem oraz w Hotelu Qubus. Wstęp wolny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Legnica
19.7°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 21:15
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2022-07-01 20:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-15 20:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-12 18:00
miejsce
LCK Akademia Rycerska - sala...
wstęp biletowany