Legniczanie zdecydują, na co wydać część budżetowych pieniędzy
Oznacza to podmiotowy udział mieszkańców w procesie podejmowania decyzji o realizacji zadań społecznych, remontowych czy inwestycyjnych oraz szersze włączenie mieszkańców w decydowanie o finansowaniu z budżetu miasta wskazanych przez nich zadań. Mogą do nich należeć np. będące już dobrą, wieloletnią legnicką praktyką inicjatywy lokalne, dotyczące budowy chodników, parkingów, oświetlenia, remontu elewacji czy innych prac remontowych i inwestycyjnych. Dzięki współfinansowaniu ich przez miasto oraz inicjatorów, np. spółdzielnie mieszkaniowe, grupy mieszkańców czy firmy powstały dotychczas drogi na Osiedlu Sinkiewicza, parkingi na Piekarach i Koperniku czy wciąż budowane drogi wraz z infrastrukturą, służące rozwojowi budownictwa mieszkaniowego na osiedlu Piekary B.
Na realizację lokalnych potrzeb w ramach budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) wydzielone zostaną środki już w przyszłorocznym budżecie miasta. Ważne jest, by wykonanie takich zadań odbywało się w ciągu jednego roku. Ich finansowanie będzie w stu procentach pochodziło z budżetu miasta. Formuła partycypacyjna umożliwi i wzmocni procesy środowiskowej i lokalnej integracji.
Przygotowaniom wdrożenia na stałe takiej formuły budżetowej w Legnicy dobrze służą organizowane od 10 lat konsultacyjne spotkania prezydenta z mieszkańcami ośmiu rejonów miasta w ramach cyklu „Bliżej legniczan i ich spraw”. Podczas tych spotkań lokalne społeczności zgłaszają konkretne wnioski i propozycje remontowo – inwestycyjne. Są one realizowane w miarę budżetowych możliwości gminy. Kolejne tegoroczne konsultacje, w pięciu jeszcze rejonach miasta, będą poświęcane m.in. idei budżetu partycypacyjnego.
Już wkrótce prezydent Legnicy upubliczni opracowaną procedurę i zasady wdrożenia tej koncepcji.
- Mówiąc najprościej, chodzi mi o to – podkreśla Tadeusz Krzakowski - by mieszkańcy, najlepiej znający lokalne potrzeby swych środowisk, otrzymywali zamiast przysłowiowej ryby - wędkę.
źródło: UM Legnica