23 listopad 2022

Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

zdjęcie: Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze / fot. KMP w Legnicy
fot. KMP w Legnicy
Okres jesienny jest niebezpieczny dla wszystkich użytkowników dróg. Zmienność pogodowa wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu i dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze– niestety wielu kierowców o tym zapomina. Legniccy policjanci APELUJĄ o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.
REKLAMA

Pogoda, która w ciągu dnia potrafi zmienić się kilkukrotnie sprawia, że warunki na drodze robią się zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego legniccy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Przypominamy, że nawierzchnia drogi połączona z opadami atmosferycznymi wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad pojazdem. W związku z tym wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Szczególnie uważać trzeba, kiedy nawierzchnia drogi jest mokra, należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.

Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

mł. asp. Anna Tersa

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Legnica
-2.2°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 16:41
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 18:30
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany