25 listopad 2022

Kierowcy, uważajmy na pieszych

zdjęcie: Kierowcy, uważajmy na pieszych / fot. KMP w Legnicy
fot. KMP w Legnicy
Zmieniająca się aura, rosa na drogach i odbijające się od niej promienie słońca to tylko jedne z przyczyn zdarzeń z udziałem pieszych poruszających się poboczem drogi. Duże znaczenie w uniknięciu zdarzeń ma także stan psychofizyczny kierowcy, który na czas zareaguje na nagłe zdarzenie
REKLAMA

Wraz ze zmienną aurą jesienną zmieniają się warunki na drodze. Późny wschód słońca i wczesny zachód a piesi bez odblasków powodują iż ich widoczność jest znacznie ograniczona. Kierujący jadąc moja kolejne zabudowania, wjeżdża w teren odsłonięty, oślepia go poranne słońce i nagle przed pojazdem pojawia się pieszy idący skrajem drogi. Silne hamowanie i odbicie kierownicy w lewo aby uniknąć zderzenia. W porze wieczornej podobnie z tym, że pieszy porusza się bez odblasków, ubrany w szaro czarną odzież, zlewa się z otoczeniem. To tylko scenariusz zdarzenia drogowego, który może stać się realny.

Co roku rośnie liczba zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem pieszych. Zła widoczność nawet w ciągu dnia, wydłużona droga hamowania na mokrej nawierzchni, brak odblasków oraz niekorzystna pogoda, która powoduje złe samopoczucie to czynniki wpływające na nieodpowiednie zachowanie się kierowców i pieszych na drodze. Podczas zdarzenia kierowca samochodu może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, natomiast pieszego nie chroni nic.

Piesi bez odblasków w światłach reflektorów widoczni są z odległości około 40 metrów, natomiast z odblaskami są zauważalni już z odległości 120 metrów. Ryzyko potrącenia pieszego poruszającego się w odblaskach jest mniejsze nawet 7 krotnie.

Przy prędkości 20-30 km/h poruszających się pojazdów pieszy jest już narażony na poważne konsekwencje zdrowotne, przy prędkości 50 km/h niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse są bliskie zeru.

Kierowco pamiętaj, że mijając pieszego należy zachować ostrożność, czujność a także odpowiednią odległość od mijanej osoby aby zminimalizować ryzyko potrącenia i w porę zareagować na nagłe zachowanie pieszego.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Jeżeli na drodze jesteś pieszym nie zapominaj, aby nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcom, aby mieć pewność, że nas zauważył.

Przypominamy również, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych wczesnym rankiem i w porze wieczorowo-nocnej. Do tego, gdy dochodzą opady deszczu a pieszy ubrany jest zazwyczaj w ciemną odzież wierzchnią, istnieje wtedy bardzo duże zagrożenie, że kierujący nie zauważy przechodzącego przez przejście pieszego.

Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży również w terenie zabudowanym, co zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności ale przede wszystkim prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię.

Zadbamy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.

mł. asp. Anna Tersa

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Legnica
-2.5°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 16:41
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 18:30
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany