20 listopad 2022

Nie jesteś pewny czy możesz wsiąść za kierownicę - sprawdź swój stan trzeźwości

zdjęcie: Nie jesteś pewny czy możesz wsiąść za kierownicę - sprawdź swój stan trzeźwości / fot. KMP w Legnicy
fot. KMP w Legnicy
Nietrzeźwy kierowca to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym i źródło największej ilości zdarzeń drogowych. Pomimo iż policjanci legnickiej komendy stale przeprowadzają akcji mających na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących, to w dalszym ciągu funkcjonariusze zatrzymują nietrzeźwych kierujących. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy apelują, aby nie wsiadać za kierownicę jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy trzeźwi.
REKLAMA

W budynkach Komendy Miejskiej Policji w Legnicy przy ul. Asnyka i przy ul. Staffa, W Komisariacie Policji w Chojnowie oraz w Posterunku Policji w Prochowicach znajdują się ogólnodostępne samoobsługowe alkomaty. Każdy może skorzystać i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Warto przyjść do jednostki i sprawdzić swój stan trzeźwości, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy już możemy wsiąść za kierownicę.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z znajdującego się przy alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą pojazdu.

Badanie oczywiście jest bezpłatne. Serdecznie zapraszamy

Jeśli podczas badania alkomat wykaże wynik w przedziale od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wskaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „ pod wpływem alkoholu”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy kierowca na drodze niesie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie.

asp. Katarzyna Baniewska

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Legnica
-2.5°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 16:41
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 18:30
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany