24 listopad 2022

Nie wahaj się i zadzwoń! twój telefon może uratować komuś życie

zdjęcie: Nie wahaj się i zadzwoń! twój telefon może uratować komuś życie / fot. KMP w Legnicy
fot. KMP w Legnicy
Dni stają się coraz chłodniejsze, a nocą temperatura spada poniżej zera. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach na dworze, czy mieszkanie w miejscach nieogrzewanych, naraża na utratę życia lub zdrowia osoby, które są bezdomne. Nie pozostawajmy obojętni na los osób potrzebujących, dla których opieka w tej porze roku jest szczególnie ważna. Czasem wystarczy tylko anonimowy telefon z informacją, gdzie takie osoby się znajdują, a odpowiednie służby podejmą działanie mające na celu zapewnienie bezpiecznego schronienia.
REKLAMA

Policjanci w codziennej służbie reagują na każdą informację związana z ujawnieniem miejsca przebywania osób bezdomnych, które niejednokrotnie wymagają specjalistycznej pomocy medycznej. Bez wahania podejmują działania mające na celu zapewnienie niezbędnej pomocy i zapewniają bezpieczne schronienie w granicach posiadanych kompetencji.

Pamiętajmy, że każda osoba leżąca na przystanku autobusowym, na dworcu, przy sklepie, czy w parku może potrzebować pomocy ale nie potrafi o nią poprosić. Często nie ma możliwości nawiązania kontaktu np. z powodu upojenia alkoholowego. Wystarczy wtedy powiadomić odpowiednie służby akie jak Pogotowie Ratunkowe, Policję czy Straż Miejską.

Zwracajmy uwagę również na tych, którzy próbują znaleźć miejsce dla siebie na strychach, klatkach schodowych, czy piwnicach. Policjanci cyklicznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą zastać osoby potrzebujące ofiarując im doraźną i niezbędną pomoc. Wielokrotnie interweniują w miejscach trudno dostępnych takich jak rurociągi ciepłownicze, czy grożące zawaleniem budynki. Jeśli to konieczne przekazują osoby, których życie i zdrowie jest zagrożone personelowi medycznemu w celu udzielenia specjalistycznego wsparcia.


Dzielnicowi są w stałym kontakcie z instytucjami pomocowymi, które odpowiedzialne są za zapewnienie odpowiedniej opieki skazanym na bezdomność mieszkańcom miasta i powiatu.
Nie wahajmy się w chwilach, kiedy życie i zdrowie innych jest zagrożone. Nie osądzajmy nikogo z góry zakładając, że najbardziej potrzebujący sami wybrali sobie taki los. Pamiętajmy, że niesienie pomocy innym to postawa szlachetna i godna naśladowania.

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy 112, numer Straży Miejskiej w Legnicy 986 lub do MOPS w Legnicy 076-722-18-00.

mł. asp. Anna Tersa

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Legnica
-2.5°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 16:41
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 18:30
miejsce
Legnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany