13 czerwiec 2022

Uwaga na oszustwa przy zakupach na platformach internetowych

fot. KMP w Legnicy
Sprzedajesz coś poprzez portal internetowy? Uważaj! Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformami internetowymi przez które dokonywane są zakupy. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.
REKLAMA

Sprzedajesz coś za pośrednictwem platformy internetowej? Zachowaj ostrożność. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze.

Na oficjalnym blogu platform internetowych, za pośrednictwem których dokonujemy zakupów, możemy przeczytać: „ Pamiętaj, że nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez przesyłki poprosiliśmy Cię o Twój numer konta bankowego – to właśnie na ten rachunek otrzymasz pieniądze”.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia płatności. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza platformą zakupową, np. za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych czy wiadomości SMS.

Zachowaj również ostrożność, gdy kupujący poda Ci link do strony uderzająco podobnej do do tej, na której dokonujesz transakcji. Oszuści korzystają z wielu sposobów, abyś uwierzył/a, że naprawdę korzystasz z platformy zakupowej. W podanym linku do fałszywej strony może być zmieniona tylko jedna litera, wówczas na pierwszy rzut oka, wydaje nam się, że jest to oryginalna strona. W ten sposób usypiają czujność użytkowników. Posuwają się nawet do tworzenia czatów obsługi użytkownika, w którym rzekomo pomagają i tłumaczą (fałszywie!) zasady działania platformy zakupowej.

Oprócz wysyłania linków na komunikatorach, oszuści często próbują uwiarygodnić swoje działania, przesyłając użytkownikom fałszywe instrukcje łudząco podobne do instrukcji platform zakupowych.

Są to najczęściej grafiki, jednak w ostatnim czasie stworzyli również fałszywy film instruktażowy, w którym wyjaśniają jak “otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot”, a tak naprawdę jak podać im dane swojej karty bankowej.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.
• Poinformuj Policję.

sierż.szt. Anna Tersa

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Legnica
19.7°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 21:15
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2022-07-01 20:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-15 20:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-12 18:00
miejsce
LCK Akademia Rycerska - sala...
wstęp biletowany