Żeby zima nie zaskoczyła przygotuj wcześniej swój samochód
Trudne warunki drogowe, gołoledź, odwilż – o tym informują nas serwisy pogodowe. Policjanci nagminnie przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza podczas zmiennych warunków pogodowych. Kiedy zaczynają się przymrozki, to zaczynamy przygotowania pojazdu na sezon zimowy, ale czy to nie jest już za późno…?
O tym należy pamiętać:
- Wymień opony na zimowe
dzięki oponom zimowych znacznie można skrócić drogę hamowania. Zalecanym jest aby minimalna wysokość bieżnika wynosiła 4mm a opony nie były starsze niż 5-letnie. To przekłada się na ich prawidłowe funkcjonowanie. Opony powinniśmy zmienić, gdy temperatura w dzień spada już do 7 stopni Celsjusza.
-Sprawdź stan hamulców
hamulce odgrywają bardzo ważną rolę. Nawet najmniejsza usterka wpływa na bezpieczeństwo na drodze. W okresie zimowym częste problemy sprawia hamulec ręczny, który lubi się blokować.
-sprawdź światła
niby błaha sprawa a tak naprawdę ważna, nie należy jej zaniedbywać. Pamiętajmy, że w okresie zimowym poranki są dłuższe i szybciej zapada zmrok, więc częściej podróżujemy gdy jest ciemno. Dlatego tak ważne jest sprawne oświetlenie. Na drodze nie można pozwolić sobie na awarię oświetlenia, gdyż nie tylko pogarsza to nasz komfort jazdy ale istotnie wpływa na naszą widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy także o odpowiednim ustawieniu kąta padania światła aby nie ograniczać pola widzenia innym podróżującym z naprzeciwka.
- wymień wycieraczki
- zwróć uwagę na stan zawieszenia
już najmniejsze hałasy dochodzące z zawieszenia powinny być podstawą do sprawdzenia jego stanu. Pamiętajmy, że to amortyzatory odgrywają kluczową rolę podczas poślizgu auta. Jeśli będą zużyte auto słabiej będzie trzymało się nawierzchni a tym samym nasza droga hamowania znacznie się wydłuży.
-zainwestuj w akcesoria zimowe do auta
zimowe akcesoria ułatwiają codzienne życie, zwłaszcza jeśli parkujemy „ pod chmurką”. Niezbędne są wtedy skrobaczka do szyb, którą można zastąpić płynem odmrażającym i miotełka do odśnieżania. Jeśli wybieramy się w góry, należy zaopatrzyć się w łańcuchy.
Jak widać stan naszego auta ma bardzo duże znaczenia dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Przypominamy jednocześnie, że nieprawidłowy stan techniczny pojazdu dyskwalifikuje go jako uczestnika ruchu drogowego, a jazda takim pojazdem wiąże się z konsekwencjami prawnymi.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych.
mł. asp. Anna Tersa