16 czerwiec 2022

Zmienne warunki turystyczne na długi weekend

Podczas długiego czerwcowego weekendu warunki turystyczne w Tatrach będą bardzo zmienne. W górach spodziewane jest słońce, burze i przymrozek.
REKLAMA

Choć czwartek zapowiadany jest ciepły i słoneczny z temperaturami do 24 st. C. w mieście pod Giewontem, to późnym południem mogą wystąpić burze. W piątek natomiast ma się wyraźnie oziębić, a w najwyższych partiach Tatr możliwy jest nawet przymrozek. W sobotę i w niedzielę powrócą wysokie temperatury, nawet do 29 stopni C. w Zakopanem.

Warunki takie będą sprzyjać powstawaniu popołudniowych burz. Przed wyjściem w góry sprawdzajmy prognozę pogody, na wycieczkę wybierajmy się wcześnie rano - o tej porze roku jasno już jest o 4.30, a w razie wystąpienia pierwszych oznak nadchodzącej burzy schodźmy z grani i szczytów w doliny. Przestrzegajmy też zasady, aby nie szukać schronienia stojąc tuż pod ścianą lub okapem skalnym, po którym spływa woda. Unikajmy przebywania w sąsiedztwie potoków oraz trzymajmy się z dala od metalowych ułatwień na szlaku, np. łańcuchów, klamer oraz drabinek – przestrzegał edukator i przewodnik górski, Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W wysokich partiach gór, głównie na stokach o północnej ekspozycji, na szlakach zalega jeszcze śnieg. Z taką sytuacją można spotkać się wędrując np. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz na Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Spośród chętnie wybieranych tras po słowackiej stronie Tatr, które po półrocznej przerwie zostały udostępnione dla turystów, płaty śniegu spotkamy m.in. na szlaku na Czerwoną Ławkę oraz Lodową Przełęcz. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Legnica
19.7°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 21:15
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legnicy

kiedy
2022-07-01 20:00
miejsce
Klub Spiżarnia, Legnica, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-15 20:00
miejsce
Dancing Queen, Legnica, Neptuna 16
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-12 18:00
miejsce
LCK Akademia Rycerska - sala...
wstęp biletowany